PZU Trasa Zdrowia dostępna dla mieszkańców!
poniedziałek, 28 września 2015

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców naszego Miasta, złożony został  wniosek o dofinansowanie budowy tzw. trasy zdrowia, w ramach drugiej edycji programu PZU Trasy Zdrowia. Sępólno Krajeńskie, spośród 134 złożonych wniosków, znalazło się wśród 30 gmin, które otrzymały dofinansowanie.
 
altPZU Trasa Zdrowia to mini kompleks sportowo - rekreacyjny, którego centralnym elementem jest wytyczona, oznakowana i wyposażona w proste instalacje treningowe ścieżka, umożliwiająca aktywność fizyczną każdego dnia.
 
Nasza trasa zdrowia, po przeprowadzonych konsultacjach społecznych z udziałem mieszkańców miasta, została umiejscowiona w lasku miejskim, pomiędzy "Starą Plażą" a Plażą Miejską, w bliskim sąsiedztwie Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim.
 
Prace montażowe PZU Trasy Zdrowia zostały właśnie zakończone, dlatego też zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców naszego miasta do wzięcia udziału w ceremonii otwarcia PZU Trasy Zdrowia, która odbędzie się 11 października br.  Zbiórka przy Plaży Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim. Szczegółowe informację już wkrótce znajdziecie Państwo na naszej stronie.

 logotypy2

 

Trasa Zdrowia PZU to 9 instalacji treningowych rozmieszczonych na ponad 2 km. Przy każdym urządzeniu znajduje się tablica informacyjna z przykładowymi ćwiczeniami i wskazówkami dotyczącymi ich wykonywania. Trasa rozpoczyna się od tablicy informacyjnej znajdującej się przy drodze głównej w poblizu Hotelu Jan.

 

Co zatem znajdziemy na trasie sępoleńskiej trasy zdrowia?  Oto urządzenia w kolejności:


1) Równoważnia zygzak - stacja zbudowana z belek zamocowanych równolegle do podłoża. Znakomite miejsce do ćwiczenia równowagi i wzmacniania mięśni głębokich. Najmłodsi, w formie zabawy, mogą przechodzić po belce, utrzymując równowagę, natomiast dorośli, podczas przerwy w treningach, mogą ćwiczyć balans. Dodatkowo na przyrządzie można ćwiczyć mięśnie brzucha, grzbietu, rąk i nóg.


2) Stacja z drabinką - przyrząd służy do wzmacniania obręczy barkowej. Ćwiczenia na tej stacji zwiększają siłę mięśniową górnych partii ciała, która przydaje się np. osobom trenującym wspinaczkę. Drabinka może być wykorzystywana również na inne sposoby przez dzieci i dorosłych.


3) Pachołki „Slalom” – stacja zbudowana z palików o różnej wysokości, ułożonych w niestandardowy sposób. Wykorzystywana w różnorodnych wyścigach dzieci. Może służyć również jako stopień, równoważnia lub do ćwiczeń rozciągających.


4) Drążki - stacja zbudowana z poziomych drążków, zamocowanych na różnej wysokości (daje to możliwość ćwiczenia osobom różnego wzrostu oraz wieku). Jest to jeden z bardziej lubianych przez dzieci i mężczyzn przyrządów do ćwiczeń. Wielofunkcyjny przyrząd, służący również do rozciągania, ćwiczenia mięśni brzucha oraz ramion. Zwis na prostych rękach sprawi, że wydłużymy oraz zrelaksujemy dolną część kręgosłupa.


5) Płotki równoległe - przyrząd zbudowany z ułożonych równolegle trzech równoważni o różnych wysokościach. Stację można traktować jako tor przeszkód w zabawach z dziećmi, ale również do budowania szybkości, zwiększania masy mięśniowej oraz gibkości.


6) Poręcze - instalacja zapożyczona z gimnastyki artystycznej, skierowana przede wszystkim do dorosłych, którzy mogą ćwiczyć na niej głównie mięśnie obręczy barkowej, oraz dla dzieci, które przy pomocy osoby dorosłej popracują nad górną częścią tułowia.


7) Ławeczka - prosty, wielofunkcyjny przyrząd służący do ćwiczenia wszystkich partii mięśniowych. Można na nim wzmacniać mięśnie brzucha, używać go jako stopień, może również służyć do rozciągania.


8) Płotki pochyłe - instalacja zbudowana z czterech masywnych bel, ułożonych na przemian pod pewnym kątem, skierowana zarówno do dorosłych jak i do dzieci. Wszechstronny przyrząd do ćwiczeń, który pozwoli nam zadbać o poprawienie kondycji, sprawności oraz koordynacji ruchowej, jak również wzmocnić ręce oraz nogi.


9) Równoważnia prosta - przyrząd mający wszechstronne zastosowanie. Można na nim ćwiczyć równowagę, mięśnie nóg oraz rąk. Znakomita instalacja dla dzieci, które w bezpieczny sposób, poprzez zabawę, mogą wykonywać proste ćwiczenia ogólnorozwojowe.


Trasę zdrowia sfinansowała grupa ubezpieczeniowa PZU. Trzeba było jednak wygrać konkurs. Sępólno Krajeńskie znalazło się wśród 30 miast, którym się to udało. Wyboru dokonała Komisja Konkursowa PZU na podstawie przebiegu warsztatów konsultacyjnych, które w maju br. odbywały się w kilkudziesięciu polskich miastach.

 

O wyborze zwycięzców decydowały przede wszystkim takie czynniki jak frekwencja na warsztatach, uczestnictwo osób z różnych grup wiekowych i społecznych, wsparcie realizacji programu ze strony organizacji pozarządowych, zaangażowanie grupy warsztatowej w wybór ostatecznej lokalizacji Trasy i w stworzenie Planu Animacji na Trasie, a także wszelkie niestandardowe, poza warsztatowe działania — sondy, ankiety, wizje lokalne, konkursy czy relacje zdjęciowe i materiały wideo.

 

Koszt Trasy Zdrowia to łącznie ponad 50 tys. zł. Gmina Sępólno Krajeńskie poniosła tylko koszt przygotowania terenu do montażu instalacji.

 

PZU Trasa Zdrowia jest dostępna dla użytkowników przez cały rok. Korzystanie z nich jest bezpłatne. Już niebawem na miejscu będzie można skorzystać z porad animatora, obecnego w trakcie organizowanych wydarzeń, spotkań i animacji.

 

autor: Aleksandra Goldyszewicz

 

logotypy

 
Gmina Sępólno Krajeńskie MLKS Krajna Sępólno Krajeńskie ikona_cas Dariusz Stoński BIP Gmina Sępólno Krajeńskie gci logo kanal 10
               

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej na temat plików cookies oraz jak je usunąć, zobacz naszą politykę cookies.

Akceptuję pliki cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information