ŚCIANKA WSPINACZKOWA - OPŁATY ZA KORZYSTANIE ZE ŚCIANKI |
Pomysł jej założenia zrodził się z pasji jaką jest wspinaczka. Ścianka to nie obiekt jedynie dla wyczynowców. Promujemy wspinanie rodzinne i zachęcamy do uprawiania tego pięknego sportu już najmłodszych, nawet przedszkolaków. Właśnie dlatego tak ważna jest dla nas atmosfera. Chcesz się zmierzysz z sobą, pokonać własne słabości i lęki? Jesteśmy pewni, że postawisz pierwsze kroki i będziesz mógł doskonalić swoje umiejętności wspinaczkowe. Zachęcamy więc do aktywnego spędzenia czasu w miłym gronie.
Droga wspinaczkowa wyznaczona przez chwyty i stopnie prowadzi aż po sam szczyt wysokiej ścianki wspinaczkowej. Stamtąd podziwiasz nie tylko fantastyczny widok kolorowej hali, lecz możesz też napawać się widokiem drogi, którą pokonałeś. Po wysiłku możesz mieć zasłużoną satysfakcję z wszechstronnego treningu fizycznego i duchowego. Wspinaczka halowa jest sportem zespołowym, który sprawia dużą przyjemność, ma walory zdrowotne i daje się indywidualnie dostosować do twojego poziomu.
Na ściankach wspinaczkowych w halach wspinać się może każdy ile dusza zapragnie, jeśli tylko ma obeznaną z tematem osobę asekurującą. To sport zarówno dla dzieci jak i seniorów – wspinaczkę można uprawiać na każdym etapie życia, ponieważ wzmacnia ona duże partie mięśni i jest efektywnym treningiem dla całego ciała. Każdy, kto nie cierpi na zawroty głowy oraz chciałby się rozwijać fizycznie i duchowo, znajdzie ku temu możliwość dzięki wspinaczce, która może stać się jego nowym hobby.
Wspinanie z asekuracją górną – potocznie nazywaną metodą na wędkę – jest sportem zespołowym. Do zespołu wspinaczkowego potrzeba zawsze co najmniej dwóch osób: wspinacza wspinającego się po ścianie oraz asekurującego go z dołu asekuranta, który wybiera i luzuje linę. Aby samodzielnie wspinać się w hali wspinaczkowej, należy mieć opanowane podstawy asekuracji. W wielu halach personel sprawdza te kwalifikacje.
Przy wspinaniu na wędkę lina zabezpieczająca jest przeprowadzona przez górne stanowisko asekuracyjne na końcu drogi wspinaczkowej i może być blokowana przez asekuranta podczas podejścia. Takie zabezpieczenie przed upadkiem jest najlepsze z możliwych i odpowiednie także dla początkujących. Jego dodatkową zaletą jest to, że w każdej chwili możesz zawisnąć na linie (wziąć blok) i odpocząć. Natomiast przy wspinaniu z dolną asekuracją (prowadzenie), lina nie jest zawieszona na końcu drogi wspinaczkowej, lecz ciągniesz ją za sobą i wpinasz do punktów asekuracyjnych (przelotów) po drodze. W takim wypadku musisz jednocześnie koncentrować się na wspinaniu i asekuracji. Asekurant z kolei podaje linę o odpowiedniej długości, aby nie powstawały zbyt długie odcinki luźnego repsznura
Tak samo jak bouldering również wspinaczka ściankowa wymaga dobrej techniki obejmującej m.in. właściwe chwytanie i prawidłowe przenoszenie ciężaru ciała. Dobra technika może w wielu przypadkach zrekompensować brak siły fizycznej i pomóc w sprawnym pokonaniu drogi w górę. Ponieważ przemierzane są tu dłuższe odległości, ćwiczysz nie tylko siłę, lecz również wytrzymałość. Ponadto na dużych wysokościach możesz pokonać własne bariery i nabrać pewności siebie. Do rozpoczęcia wspinania na ściance w hali należy mieć następujące predyspozycje:
Po zdobyciu podstaw wiedzy, powinniście zawsze przestrzegać następujących reguł bezpieczeństwa:
Na halach wspinaczkowych, należy pamiętać też o kilku dodatkowych regułach związanych z uprawianiem sportu w pomieszczeniach:
Wspinaczka to sport będący dobrą odskocznią dla młodych i starych, który ćwiczy nie tylko całe ciało, lecz również charakter. Jeżeli chcesz rozpocząć wspinaczkę na hali, to najlepiej zapoznaj się z podstawami na kursie wspinaczkowym i zdobądź związane z tym odpowiednie zaświadczenie. Podczas sesji wspinaczkowych miej wzgląd na innych i przestrzegaj reguł bezpieczeństwa, żebyście ty i twój partner czerpali razem jak najwięcej radości z tego wszechstronnego hobby.
Powyższe informacje zaczerpnięto z artykułu dostępnego tutaj.
Cennik korzystania ze ścianki: >>>> Pobierz <<<<
|